Ali İhsan Merdanoğlu

24.03.1963 Yılında Diyarbakır’ın Bismil İlçesinde doğdu. Babasının adı Osman, Annesinin adı Zahide’dir. İlkokulu Bismil, Orta ve Lise eğitimini…

24.03.1963 Yılında Diyarbakır’ın Bismil İlçesinde doğdu. Babasının adı Osman, Annesinin adı Zahide’dir. İlkokulu Bismil, Orta ve Lise eğitimini Diyarbakır’da tamamladı. Askerlik görevinden sonra Ticaret ve Çiftçilik ile uğraştı. GÜNSİAD ve BİSİAD kurucu üyeliği ve yönetim kadrolarında görev yaptı. Bismil Birlik Spor Kulüp Başkanlığı, Adalet ve Kalkınma Partisi Bismil kurucu ilçe Başkanlığı yaptı. 03.11.2002 tarihinde yapılan seçimlerde 22. Dönem Diyarbakır Milletvekilliğine seçildi.

T.B.M.M. Hesaplarını İnceleme Komisyonu Başkan vekilliği ve Sokak Çocukları Araştırma Komisyonu üyeliği yaptı. Halen Tarım Orman ve Köy İşleri Komisyon üyeliği ile Spor kulüplerinin Sorunları İle Sporda Şiddet Sorununun Araştırılarak Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu üyeliğini yapmaktadır. Türkiye – Yeni Zelanda Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanlığı görevini sürdüren ve orta düzeyde İngilizce bilen Merdanoğlu evli ve 5 çocuk babasıdır.