OSMAN ASLAN

Siyasetçi

15 Nisan 1954 tarihinde Ergani’nin Kötekan köyünde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimlerini Ergani de tamamladı. Aydın Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği ön lisans programı ile Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi’ni bitirdi.

Çalışma hayatına 1978 yılında SSK Diyarbakır Hastanesi’nde başladı. SSK Bölge Raportörü olarak çalışırken askere giderek, askerliğini 1980-81 yıllarında yaptı ve yine eski görenine döndü. Mart 1984 yerel seçimlerinde Anavatan Partisi (ANAP)’nden Ergani Belediye Başkanlığı’na seçildi. 1989 yılında İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu’nun Özel Kalem Müdürlüğüne getirildi. 1994 yılında yerel yönetim seçimine katılmak üzere TBMM’deki danışmanlık görevinden istifa ederek Ergani’den ikinci kez Belediye Başkanlığı için Refah Partisi (RP)’nden aday oldu ve yeniden seçildi. Refah Partisi’nin kapatılması üzerine Fazilet Partisi’ne geçti.

Osman Aslan, Ergani Belediye Başkanı iken görevinden istifa ederek katıldığı 1999 milletvekili seçimlerinde Fazilet Partisi (FP)’nden Diyarbakır Milletvekili seçildi. Fazilet Partisi’nin kapatılması üzerine, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti)’nin kuruluş çalışmalarına katılarak yeni partisinin ilk MKYK üyeleri arasında yer aldı. 21. Dönemin ardından, 22. ve 23. dönemlerde de AK Part ’den Diyarbakır Milletvekili seçilen Aslan; İçişleri, Bayındırlık, İmar Ulaştırma ve Turizm Komisyonlarındaki görevleri ile çeteleri araştırma ve trafik kazaları araştırma komisyonlarında görev yaptı.

Ayrıca Kurtalan Çimento Fabrikası ve Adana Kâğıt Torba Sanayi Yönetim Kurulu üyesi olarak da görev yapan Aslan, 2011 Genel Seçimlerinde sıralamaya giremediğinden serbest çalışma hayatına döndü. AKP ile bağını koparmadan siyasi hayatına parlamento dışında devam etti. Evli ve 7 çocuk babası olup; iyi derecede Kürtçe ve orta derecede İngilizce bilmektedir.